Helium – Nowy sposób zarządzania informacjami o lokalizacji

Zanim przejdę do jakichkolwiek porównań między Litecoinem a kryptowalutą Helium, chcę wyjaśnić, dlaczego w ogóle go używam. Istnieje wiele zalet tej kryptowaluty w porównaniu z innymi monetami. LTC ma niską inflację, bardzo niskie opłaty transakcyjne i brak centralnej kontroli. Te trzy czynniki sprawiają, że jest to idealny kandydat na wehikuł inwestycyjny.

Plusy: Cena kryptowaluty helowej rośnie, a zatem rośnie wartość jej zdecentralizowanej sieci. Ponieważ jest to sieć peer-to-peer, każdy, kto uzyska punkt Helium, ma szansę na stworzenie Helium Crypto. Ponadto, ponieważ zdecentralizowany protokół Helium jest tak nowy, zajmie trochę czasu, zanim urządzenia korzystające z protokołu rozpropagują się w sieci. Z biegiem czasu doprowadzi to do wzrostu różnorodności. Zmniejszy to również zależność od scentralizowanej kontroli w celu zapewnienia bezpieczeństwa sieci.

Porównując LTC z helem, jedną z najbardziej uderzających cech jest fakt, że protokół umożliwia działanie sieci bezprzewodowych na duże odległości. Jak wszyscy wiemy, tradycyjna technologia WAN opiera się na dużych infrastrukturach, które muszą być współużytkowane przez wielu dostawców, aby mogły funkcjonować. Typowy serwer będzie musiał być dołączony do każdego urządzenia, które będzie chciało się z nim połączyć, w przeciwnym razie cała sieć może przestać działać. Dzięki urządzeniu Helium ledger każdy właściciel urządzenia może przechowywać kopię rejestru na własnym urządzeniu, co eliminuje potrzebę jakiejkolwiek centralizacji serwerów i zwiększa odporność sieci bezprzewodowej.

Jak to wygląda w ekosystemie kryptowaluty Helium? Każdy użytkownik księgi Helium może zdobywać nagrody na podstawie danych swojego urządzenia. Ilość zdobytych nagród różni się w zależności od użytkownika w miarę zdobywania nagród. Na przykład programista, który opracował nową aplikację internetową, będzie mógł zdobyć więcej nagród, sprzedając swoją aplikację bezpośrednio klientom, a nie za pośrednictwem hosta internetowego. Ponadto użytkownik będzie mógł zdobyć więcej nagród za przesyłanie danych za pośrednictwem technologii Bluetooth. Ponieważ technologia Bluetooth nie zyskała jeszcze powszechnej popularności, upłyną lata, zanim ta funkcja zostanie spopularyzowana.

W jaki sposób użytkownicy faktycznie zdobywają nagrody? W bardzo prostym modelu handlu kryptowalutami użytkownicy po prostu wysyłają informacje ze swojego urządzenia na urządzenie innego użytkownika. Omawianym urządzeniem może być komputer stacjonarny lub smartfon. Po zakończeniu transferu dane urządzenia są konwertowane do postaci zaszyfrowanej, a następnie zdobywana jest nagroda. Na przykład, jeśli deweloper sprzeda swoją nową aplikację zainteresowanemu klientowi, może otrzymać nagrodę.

Jak więc wykorzystać Hel do stworzenia zdecentralizowanej sieci bezprzewodowej? Jednym z rozwiązań stosowanych przez wielu w branży mobilnej jest tworzenie siatki przy użyciu technologii Wi-Fi. Gdy zmieniają się warunki sieciowe, urządzenia podłączone do sieci automatycznie dostosowują swoje położenie, aby wykorzystać zmieniające się warunki. Korzystając z radiotelefonów połączonych z gazowym helem, użytkownicy w różnych lokalizacjach mogą pozostawać ze sobą w kontakcie.

Innym podejściem stosowanym przez HeliumICO, twórców księgi Helium minerhelium.pl
, jest wykorzystanie funkcji kontroli rozproszonej księgi. Sieć urządzeń tworzy wirtualny szkielet, przez który komunikują się użytkownicy. Zasadniczo urządzenia działają jak serwery, pośrednicząc między użytkownikami, wysyłając i odbierając dane w razie potrzeby. Tworząc tego typu wirtualną sieć, firmy, które muszą monitorować lokalizację swoich pracowników, nie muszą już korzystać z kosztownej infrastruktury telekomunikacyjnej. Firmy te będą miały teraz możliwość śledzenia danych o lokalizacji swoich pracowników dzięki potężnej sieci kryptograficznej Helium.

To rozwiązanie bardzo różni się od większości innych rozwiązań wdrażanych w przestrzeni korporacyjnej. Wykorzystując moc systemu operacyjnego Linux i Tora, projektanci projektu Helium byli w stanie stworzyć unikalne rozwiązanie dla przedsiębiorstw. Zamiast wdrażać infrastrukturę i zajmować się tradycyjnymi rozwiązaniami IT, udało im się zbudować rozwiązanie bardzo podobne do tego, które Google oferuje w chmurze. Chociaż może nie być od razu jasne, gdzie ta koncepcja będzie pasować do przyszłości zdecentralizowanego hostingu, trend oferowania zasobów w chmurze przez Internet wydaje się zmierzać w tym kierunku. W obliczu rosnącej presji technologicznej i pieniężnej nawet duże firmy szukają nowych sposobów na zabezpieczenie swoich danych.